Rozhovor s osobnosťou mesiaca Mgr. Margitou Mikátovou

Rozhovor s osobnosťou mesiaca

Mgr. Margitou Mikátovou

 

Mgr. Margita Mikátová sa narodila v Ludaniciach, v obci neďaleko Topoľčian. Strednú zdravotnícku školu, odbor detská sestra absolvovala v Topoľčanoch. Po maturite nastúpila na novorodenecké oddelenie na Bezručovej ulici v Bratislave. Neskôr pracovala 23 rokov v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb a ďalších 15 rokov pracuje v kardiologickej ambulancii. Absolvovala pomaturitné špecializačné štúdium v odbore vnútorné lekárstvo, vyššie odborné štúdium v odbore diplomovaná sestra a štúdium na Fakulte ošetrovateľstva a zdravotníckych odborných štúdií (FOaZOŠ) Slovenskej zdravotníckej univerzity v odbore všeobecná sestra. Je členkou pracovnej skupiny Sestry pracujúce v kardiológii Slovenskej kardiologickej spoločnosti, ktorej je zakladajúcim členom, zároveň pôsobila niekoľko rokov ako jej predsedníčka. Je členkou Slovenskej nadácie srdca.

Čo vás priviedlo k štúdiu na zdravotnej škole a k práci zdravotnej sestry? Bol to odjakživa váš sen, alebo vás inšpiroval nejaký vzor?

Štúdium na zdravotnej škole bolo spontánne rozhodnutie. Pochádzam z malého mesta, kde nebolo veľa možností štúdia na strednej škole. Dnes viem, že toto rozhodnutie bolo správne. V zdravotníctve pracujem 40 rokov a prevažnú časť sa venujem pacientom s kardiovaskulárnymi ochoreniami.

Venujete sa edukácii pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami. Čo je podľa vás najdôležitejšie v prístupe k pacientovi, ktorý prekonal kardiovaskulárnu príhodu a má potvrdenú hypercholesterolémiu, aby ste si získali jeho dôveru a motivovali ho k spolupráci?

Pacienti s už prekonanou kardiovaskulárnou (KV) príhodou majú veľmi vysoké KV riziko. Stanovenie rizikového profilu a informácie o možných následkoch a komplikáciách, ktoré môžu ohroziť ich život a zdravie, sú pre pacientov motiváciou k zmene správania sa. Zmena správania sa znamená nefajčiť, dodržiavať diétu s obmedzením jednoduchých cukrov a živočíšnych tukov, so zvýšeným príjmom zeleniny a ovocia, primerane sa hýbať a znížiť hmotnosť.

Pre získanie dôvery pacienta je dôležitý individuálny prístup, primeraná verbálna a neverbálna komunikácia. Komunikácia je základný a dôležitý aspekt nadviazania kontaktu počas starostlivosti o pacienta. Počas rozhovoru je dôležité pozorne pacienta počúvať a hovoriť jasne a zrozumiteľne, primerane s ohľadom na jeho stav, vek, vedomostnú úroveň a psychické rozpoloženie.  

Kardiovaskulárne ochorenia sa často manifestujú dramaticky. Ste svedkami životných príbehov vašich pacientov. Ktorý pacient bol pre vás najväčšou výzvou, resp. cennou skúsenosťou či vzorom pre ďalších pacientov?

Každý pacient je iný, inak vníma svoj zdravotný stav. Niektorí prežívajú ochorenie príliš dramaticky, iní ho zasa zľahčujú. Teší ma, keď príde pacient, ktorý sa zaujíma o svoj zdravotný stav a snaží sa urobiť niečo pre svoje zdravie. Keď sa mu aj vďaka našim radám a s naším prispením podarí schudnúť, prestať fajčiť, odporúčanou zmenou stravy a dodržiavaním liečebných opatrení znížiť hodnoty cholesterolu ako hlavného rizikového faktora KVO.

Stres je častým spúšťačom mnohých ochorení, nevynímajúc kardiovaskulárne ochorenia. Aké zmeny v životnom štýle odporúčate svojim pacientom na zníženie stresu v ich živote?

Nie je to len stres, ale často je to strach, obavy, úzkosť, pocit osamelosti, sociálna izolácia. Je dôležité  umožniť pacientovi, aby hovoril o svojich ťažkostiach a pocitoch, vyjadriť istú dávku pochopenia, porozumenia a citovej podpory. Často im hovorím, aby sa venovali činnostiam, ktoré ich bavia a napĺňajú ich radosťou. Jednou z mojich odporúčaných aktivít sú pravidelné prechádzky a pobyt na čerstvom vzduchu.

Je o vás známe, že aj napriek vysokému pracovnému zaťaženiu vždy vítate pacientov s úsmevom. V čom spočíva tajomstvo vašej trpezlivosti, láskavosti a energie?

Práca  s ľuďmi je náročná a s chorými ľuďmi o to viac. Do ambulancie chodia prevažne starší ľudia, čo si vyžaduje istú dávku trpezlivosti, pretože im to možno trvá dlhšie pre zhoršené pohybové schopnosti, stratu sluchu a mentálnych schopností. Odmalička som bola vedená k úcte k starším, aby som bola milá a ohľaduplná a vážila si každého človeka.

Denne sa stretávate s pacientmi, ktorí začali myslieť na svoje zdravie príliš neskoro. Dovoľte nám preto osobnú otázku: Ako si udržiavate kondíciu a čo robíte pre svoje srdce?

Celý život sa venujem športu, sme športovo založená rodina. Pravidelne cvičím, chodím na prechádzky, venujem sa rôznym športovým aktivitám, pracujem v záhrade, striedmo sa stravujem a udržiavam si telesnú hmotnosť.

Keby ste mali dať dobrú radu mladšej kolegyni, ktorá iba začína pracovať v kardiologickej ambulancii, aká by bola?

Správaj sa k ľudom tak, ako by si chcela, aby sa oni správali k tebe.

Prezraďte nám na záver niečo zo svojej životnej filozofie: Čo vás napĺňa šťastím, ako relaxujete a čo robíte pre svoje duševné zdravie?

Pre mňa je najväčším šťastím čas strávený s rodinou a to, že sú zdraví. Najväčšiu radosť nám robia naše dve vnúčatá. Relaxujem na chalupe, kde trávime spoločné chvíle s rodinou a priateľmi. Myslím, že „Nikto by nemal byť sám, každý človek by mal mať niekoho blízkeho“.

Ďakujeme vám za rozhovor
Odborná redakcia KARDIO News

POZOR
VSTUPUJETE DO OBSAHU URČENÉHO PRE ODBORNÚ VEREJNOSŤ

Niektoré informácie sú podľa zákona dostupné len odborníkom. Stlačením tlačidla “vstúpiť” potvrdzujem, že som oprávnenou osobou predpisovať lieky alebo osobou oprávnenou vydávať lieky.

Prístup k informáciam o liekoch viazaných na lekársky predpis

Informácie uvedené na stránke m-edu, s.r.o. sú určené osobám oprávneným predpisovať lieky a osobám oprávneným vydávať lieky (podľa Zákona NR SR č.140/1998 Z.z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach v znení neskorších predpisov). Vstupom na stránky m-edu, s.r.o. potvrdzujete, že ste osobou oprávnenou predpisovať lieky, alebo osobou oprávnenou vydávať lieky.

Tieto stránky používajú súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií