Ako sme zmenou inzulínu glargín 100 na inzulín glargín 300 dosiahli výraznú redukciu frekvencie hypoglykemických príhod a zníženie telesnej hmotnosti
MUDr. Tomáš Matus
Diabetologická ambulancia Dunajská Streda
Abstrakt
Kazuistika popisuje u 62-ročnej pacientky, dôchodkyne s DM2T zmenu konvenčnej liečby premixovaným inzulínom na intenzifikovaný inzulínový režim s inzulínom glargín 100 U/ml a inzulínom lispro. Pre nedostatočnú metabolickú kompenzáciu a časté hypoglykémie bol inzulín glargín 100 U/ml zmenený na izulín glargín 300 U/ml. Touto zmenou inzulínu došlo k zlepšeniu metabolickej kompenzácie, k výraznej redukcii frekvencie hypoglykemických príhod a k zníženiu telesnej hmotnosti.
Osobná anamnéza pacienta
Ide o obéznu pacientku s pozitívnou rodinnou anamnézou diabetu 2. typu, s výškou 168 cm, hmotnosťou 92 kg, BMI 32,6 kg/m2, obvod pása 102 cm. Pacientka je hypertonička užívajúca atorvastatín pre hypercholesterolémiu. Pacientka má aj sonografický nález steatózy pečene.
Pacientka predtým fyzicky pracovala v záhradkárstve, teraz vykonáva domáce práce, pohybovú aktivitu má v záhrade, aktívne nešportuje. Manžel pacientky je tiež diabetik, spolu si zaviedli diétny režim, ktorý prispieva k zlepšeniu kompenzácie diabetu.
Popis kazuistiky
Pacientka sa lieči pre DM2T od roku 2006, spočiatku kompenzovaná režimovými opatreniami a metformínom.
Od roku 2009 užívala kombináciu metformín 1 000 mg 2 x denne a gliklazid MR 60 postupne titrovaný na 2 tbl. denne.
Po sekundárnom zlyhaní PAD v roku 2013 bol k metformínu pridaný inzulín, a to konvenčný režim premixovaným humánnym inzulínom aplikovaným k raňajkám a k večeri.
Od roku 2014 bola liečba pre nedostatočnú metabolickú kompenzáciu a hypoglykemické príhody zmenená na intenzifikovaný inzulínový režim – inzulín glargín 100 U/ml s troma dávkami prandiálneho inzulínu lispro k hlavným jedlám (14 –10 –16 –0 j. sc.). Pretrvávali nočné hypoglykemické príhody, preto bola indikovaná zmena inzulínu glargín 100 U/ml na koncentrovaný inzulínový analóg glargín 300 U/ml. Touto zmenou liečby došlo k výraznej redukcii frekvencie hypoglykemických príhod a k zníženiu telesnej hmotnosti.
Compliance pacientky je veľmi dobrá, snaží sa držať diétu, byť fyzicky aktívna. Dávky prandiálneho inzulínu lispro si mení podľa stravy a plánovanej pohybovej aktivity.
Pacientka sa občas sťažovala na bolesť v mieste aplikácie inzulínu lispro po zavedení koncentrovaného prandiálneho inzulínového analógu. Mala záujem využiť možnosť ponúkanú preparátom glargín 300 U/ml, kde je nižší objem podaného inzulínu pri nezmenenej dávke, pretože občas pociťuje bolesť v mieste aplikácie prandiálneho inzulínu lispro.
Metabolické parametre pred zmenou: glykémia nalačno 6,7 mmol/l, PPG 8,2 mmol/l, HbA1c 6,7 % DCCT, počet hypoglykémií: mesačne pribl. 1x, mierneho stupňa.
Hodnotenie po troch mesiacoch od zmeny liečby
Pacientka hodnotila nový preparát glargín 300 U/ml jednoznačne pozitívne. Aplikátor hodnotila ako ergonomicky výhodný, bez technických problémov počas troch mesiacov používania. Pozorovala jednoznačné zníženie výskytu nočných hypoglykemických príhod a počtu bolestivých aplikácií.
Záver
Z medicínskeho hľadiska ponúka inzulín glargín 300 U/ml oproti inzulínu glargín 100 U/ml výhodu lepšej tolerancie aplikovaného inzulínu, a tým aj možnosť zvýšenia adherencie k liečbe. Pacientka bola pozitívne motivovaná a spokojná s novým preparátom.
Literatúra u autora
Kazuistika je prípadom z reálnej klinickej praxe. Odpoveď na liečbu sa môže u konkrétneho pacienta odlišovať.