Ako môže edukačný algoritmus pomôcť pacientom lepšie pochopiť a zvládať svoje ochorenie? Rozhovor k téme s Bc. Luciou Langovou

Ako môže edukačný algoritmus pomôcť pacientom

lepšie pochopiť a zvládať svoje ochorenie?

Rozhovor k téme s Bc. Luciou Langovou

Poliklinika Medikard v Prešove, v ktorej pracujete ako vrchná sestra, je vyhľadávaná aj vďaka možnosti nastavenia pacientov na biologickú liečbu hypercholesterolémie. Na úspech liečby však nestačí len kvalitný liek, ale aj motivovaný a spolupracujúci pacient.

Prezraďte našim čitateľom, aký edukačný algoritmus využívate v komunikácii s vašimi pacientmi?

V prvom kroku vysvetlíme pacientovi, čo je to ateroskleróza – že ide o ochorenie tepien, pri ktorom sa do poškodenej cievnej steny ukladajú tukové látky, najmä cholesterol. Priemer cievy sa tým zužuje, čo obmedzuje prietok krvi a obmedzuje sa zásobovanie príslušného orgánu tela kyslíkom a živinami. Aterosklerotické kardiovaskulárne ochorenia sa môžu uskutočňovať veľmi nenápadne, (nebolia) celé roky. Môžu vznikať už v detstve. Preto je dôležité zavčasu sa zaujímať o „svoj“ cholesterol, aj keď aterosklerotické ochorenia sa zvyčajne prejavujú až neskôr, t. j. vo veku 50 rokov a viac.

Naše telo potrebuje lipidy pre svoje správne fungovanie. Na druhej strane zvýšené hodnoty týchto lipidov predstavujú rizikový faktor vzniku aterosklerotických kardiovaskulárnych ochorení, ako je ischemická choroba srdca, infarkt myokardu, cievna mozgová príhoda.

V druhom kroku pacienta upozorníme, aké riziká so sebou prináša zvýšený cholesterol – t.j. zvýšenie hodnoty LDL-cholesterolu o 1 mmol/l zvyšuje aj riziko infarktu myokardu o 34 % vo všetkých vekových skupinách. A keďže kandidáti na biologickú liečbu hypercholesterolémie sú ľudia s vysokým rizikom kardiovaskulárnych príhod, ktorí väčšinou už majú za sebou prvú kardiovaskulárnu príhodu, sú často motivovaní urobiť všetko pre to, aby si túto skúsenosť nezopakovali.

V treťom kroku pacientovi zdôrazníme, že medikamentózna liečba hypercholesterolémie je „len“ súčasťou komplexnej liečby, aj keď hrá veľmi dôležitú úlohu. Často uvádzame, že sú v rukách každého pacienta aj ďalšie rizikové faktory vzniku aterosklerotických ochorení, a preto je nevyhnutné prestať fajčiť, zbaviť sa nadváhy alebo obezity, zvýšiť fyzickú aktivitu, zahrnúť do svojej každodennej stravy dostatočnú konzumáciu zeleniny a ovocia, znížiť hypertenziu, vynechať alebo výrazne obmedziť alkohol…

Keď pacient pochopí podstatu svojho ochorenia, riziká spojené s hypercholesterolémiou a režimové opatrenia, ktoré musí urobiť, vysvetlíme mu princípy biologickej liečby hypercholesterolémie, ktorú si bude po zaučení sám aplikovať  – že je to liečba, ktorá využíva vlastnosti monoklonálnych protilátok (bielkovín), ktoré rozpoznávajú špecifickú bielkovinu PCSK9 a potom sa na ňu naviažu, čo má za následok pokles hodnôt LDL-cholesterolu v krvi. Preto sa lieky patriace do tejto skupiny nazývajú PCSK9 inhibítory. Biologická liečba hypercholesterolémie umožňuje dosahovať cieľové hodnoty LDL-cholesterolu a je to momentálne najúčinnejšia liečba, akú mu môžeme ponúknuť.

Ktorý z uvedených faktorov (zmena stravy, pohyb, abstinencia cigariet či alkoholu a i.) je pre vašich pacientov najjednoduchší na začlenenie do každodenného života a ktorý je najnáročnejší na dlhodobé udržanie?

Pre pacienta býva najjednoduchšie zmeniť stravu a pohyb. Tieto zmeny často vedú k pozitívnym výsledkom, čo ich motivuje k ďalšiemu pokroku. Zlepšenie stravovacích návykov a zvýšenie fyzickej aktivity môže byť tiež jednoduchšie aplikovateľné do každodenného života, keďže existuje množstvo dostupných informácií a podporných projektov. Naopak, najťažšie je pre pacientov vzdať sa alkoholu a cigariet, pretože ide o silné návyky, ktoré sú často späté s psychickými a sociálnymi faktormi. Tieto zmeny si vyžadujú dlhodobú disciplínu, silnú vnútornú motiváciu a podporu zo strany rodinných príslušníkov.

Aké sú skúsenosti vašich pacientov so samostatnou aplikáciou biologickej liečby z pohodlia domova?

Skúsenosti pacientov s aplikáciou biologickej liečby z pohodlia domova sú väčšinou pozitívne, pretože im umožňuje ušetriť čas a vyhnúť sa častým návštevám v našich ambulanciách. Mnohí pacienti oceňujú pohodlie a flexibilitu, ktorú im táto forma liečby prináša, pretože môžu liek aplikovať kedykoľvek doma podľa svojich potrieb. Zároveň niektorí pacienti uvádzajú, že im to pomohlo znížiť stres a obavy zo zdravotníckeho prostredia. Na druhej strane sa niektorí pacienti môžu cítiť neistí pri samoaplikácii biologickej liečby, a preto potrebujú dostatočné inštrukcie od vyškoleného zdravotníckeho personálu.

Mohli by ste sa s nami podeliť o príbeh pacienta, ktorý vám v súvislosti s biologickou liečbou zostane dlho v pamäti?

Pamätám si na prvú pacientku, ktorej sme prvýkrát ponúkli možnosť absolvovať aplikáciu biologickej liečby, pričom sme jej podrobne vysvetlili základné kritériá preplácania tejto drahej liečby zdravotnými poisťovňami. Bola to pre ňu nádej, pretože mala veľmi zhoršené laboratórne výsledky a jej zdravotný stav sa rapídne zhoršoval. Potom, čo sme jej poskytli potrebné a pre ňu dôležité informácie pre jej liečbu, bola nesmierne vďačná, že sa jej dostalo tejto možnosti. Biologická liečba mala výrazný pozitívny vplyv na jej zdravotný stav, zlepšili sa jej laboratórne výsledky a cítila sa oveľa lepšie. Ponuka tejto liečby jej v podstate zachránila život a dodala jej nový pohľad na spôsob liečby, ktorú predtým považovala za neuskutočniteľnú. 

Akú úlohu v starostlivosti a napredovaní v liečbe z vášho pohľadu zohrávajú rodinní príslušníci?

Rodina pacienta zohráva kľúčovú úlohu v procese aplikácie biologickej liečby, pretože poskytuje emocionálnu podporu a motiváciu, ktorá môže prispieť k lepšiemu priebehu liečby. Vďaka pravidelným konzultáciám s naším vyškoleným personálom môžu členovia rodiny lepšie pochopiť potrebu liečby a sledovať zmeny zdravotného stavu pacienta. Podpora rodiny tiež zaisťuje, že pacient bude dodržiavať predpísaný režim liečby vrátane správnej aplikácie biologickej liečby. Rodinní príslušníci môžu byť tiež nápomocní pri spozorovaní nežiaducich účinkov lieku a včas nás informovať. Okrem toho rodinná podpora znižuje stres a zlepšuje celkovú kvalitu života pacienta, čo môže pozitívne ovplyvniť jeho rekonvalescenciu a výsledky tejto biologickej liečby.

Ďakujeme vám za  rozhovor
Odborná redakcia KARDIO News

POZOR
VSTUPUJETE DO OBSAHU URČENÉHO PRE ODBORNÚ VEREJNOSŤ

Niektoré informácie sú podľa zákona dostupné len odborníkom. Stlačením tlačidla “vstúpiť” potvrdzujem, že som oprávnenou osobou predpisovať lieky alebo osobou oprávnenou vydávať lieky.

Prístup k informáciam o liekoch viazaných na lekársky predpis

Informácie uvedené na stránke m-edu, s.r.o. sú určené osobám oprávneným predpisovať lieky a osobám oprávneným vydávať lieky (podľa Zákona NR SR č.140/1998 Z.z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach v znení neskorších predpisov). Vstupom na stránky m-edu, s.r.o. potvrdzujete, že ste osobou oprávnenou predpisovať lieky, alebo osobou oprávnenou vydávať lieky.

Tieto stránky používajú súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií