Rozhovor s osobnosťou mesiaca
MUDr. Milanom Trenčanom
MUDr. Milan Trenčan sa narodil v Ilave. Študoval na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Po ukončení štúdia nastúpil na interné oddelenie nemocnice v Bánovciach nad Bebravou a neskôr na Internú kliniku NsP FDR v Banskej Bystrici. Počas tohto obdobia ukončil 1. stupeň postgraduálneho štúdia v internej medicíne – interný kmeň. Potom nastúpil na kardiologické oddelenie v SÚSCCH a. s. v Banskej Bystrici a nato na oddelenie koronárnej JIS. Počas tohto obdobia úspešne ukončil špecializačné štúdium v odbore kardiológia na SZU v Bratislave. Zároveň od roku 2014 vykonáva pozíciu vedúceho lekára oddelenia koronárnej JIS.
- "MUDr. Milan Trenčan". Vydané: 2023
Čo vás priviedlo k medicíne a špeciálne ku kardiológii?
K medicíne ma priviedla náhoda. Rodičia neboli zdravotníci, strýko a teta síce boli, ale mňa k štúdiu na medicíne nakoniec motivoval film „Jak básníci přicházejí o iluze“, kde bol sfilmovaný život medikov, a to sa mi veľmi páčilo. Rozhodol som sa teda, že aj ja to chcem skúsiť. Pôvodne som chcel ísť študovať ekonómiu, ale keď som videl tento film, na prekvapenie celého môjho okolia som náhle zmenil plány. Nastúpil som ako sekundárny lekár na internom oddelení v malej regionálnej nemocnici. Môj prvý primár bol kardiológ, a ten ma motivoval stať sa tiež kardiológom.
Čo je podľa vás najdôležitejšie v prístupe k pacientovi, ktorý prekonal kardiovaskulárnu príhodu a má potvrdenú hypercholesterolémiu, aby ste si získali jeho dôveru a motivovali ho k spolupráci?
Získať si dôveru pacienta je veľmi dôležité, to všetci vieme, ale ako, to je už ťažšia otázka. Rokmi praxe meníte spôsob komunikácie s pacientom. Mne sa najviac osvedčilo byť k pacientovi úprimný hneď od začiatku, mať preňho čas a pokúsiť sa mu vysvetliť problematiku jednoduchou a pre pacienta zrozumiteľnou rečou. Ak treba, priznať aj nedostatky a obmedzenia možností v diagnostike a liečbe jeho ochorenia.
Kardiológia zaznamenala za posledných desať rokov obrovský rozvoj. Ako by ste charakterizovali vaše možnosti dnes v porovnaní so situáciou pred desiatimi rokmi? Ako vidíte budúcnosť kardiológie?
S tým súhlasím, hlavne intervenčná kardiológia, ktorej sa venujem, napreduje míľovými skokmi. Hodnotím to veľmi pozitívne. Budúcnosť kardiológie? S rozvojom nových liekov a metodík liečiť pacienta rýchlejšie, jednoduchšie a efektívnejšie.
Kardiovaskulárne ochorenia sa často manifestujú dramaticky, ste svedkami životných príbehov vašich pacientov. Ktorý pacient bol pre vás najväčšou výzvou?
Pacientov tohto druhu mám niekoľko ročne. Primárna intervencia čiže akútny zákrok u pacienta s ťažkým infarktom vyžaduje plné sústredenie sa na výkon, jeden nesprávny krok môže stáť pacienta život. Veľká výzva sú pacienti, u ktorých musíte za kontinuálnej resuscitácie realizovať život zachraňujúci výkon. Viete, že času máte veľmi málo a pomýliť sa nemôžete.
Denne sa stretávate s pacientmi, ktorí začali myslieť na svoje zdravie príliš neskoro. Dovoľte nám preto osobnú otázku, ako si udržiavate kondíciu a čo robíte pre svoje srdce?
Keď som ukončil medicínu, bol som obézny a necvičil som. Keď ukážem svoje staré fotky kamarátom, veľmi sa smejú a vravia, že je zázrak, že sa za mňa moja manželka vydala. Vstúpil som si do svedomia, našiel som si osobného trénera a systematicky a pravidelne som začal cvičiť. A podarilo sa mi aj schudnúť. Medzi moje najobľúbenejšie športy patrí lyžovanie, najmä skialpovanie. Niekedy svoje obézne fotky ukazujem aj svojim pacientom, ak ich chcem motivovať k pohybovej aktivite.
Práca lekára, kardiológa je veľmi náročná a stresujúca. Prezraďte nám niečo zo svojej životnej filozofie. Čo vás napĺňa šťastím, ako relaxujete a kde dobíjate baterky?
Pomáha mi čas strávený s rodinou, cestovanie, športy všetkých druhov, hra na hudobné nástroje, čítanie kníh, posedenie s priateľmi.
Ďakujeme vám za rozhovor
Odborná redakcia KARDIO News
Páčil sa Vám rozhovor?
Stiahnuť rozhovor