Rozhovor s osobnosťou mesiaca
MUDr. Máriou Kiačikovou
MUDr. Mária Kiačiková vyštudovala Lekársku fakultu Masarykovej univerzity v Brne. Počas tohto obdobia sa zúčastnila na odbornej praxi na klinike Erlabrun v Nemecku. Po ukončení štúdia nastúpila do privátnej urologickej ambulancie a neskôr do FN v Trenčíne ako lekárka na neurologickom oddelení, kde pôsobí až dodnes.
Čo vás priviedlo k medicíne a špeciálne k neurológii?
Už počas strednej školy som inklinovala skôr k prírodovednej oblasti a postupne som sa dostala až k medicíne. Počas štúdia ma najviac zaujala rádiológia a neurológia, ale nakoniec zvíťazila neurológia.
Mnoho sa venujete liečbe pacientov so sclerosis multiplex. Ako vnímate toto ochorenie? Môže viesť pacient so sclerosis multiplex plnohodnotný a šťastný život?
Samozrejme, že môže. Je to náročné ochorenie, ale pri dobrom nastavení pacienta, správnej liečbe a podpore zo strany rodiny sa dá zvládnuť. Naši pacienti často hovoria: „SMka nie je choroba, ale životný štýl.“
Čo je podľa vás najdôležitejšie v prístupe k pacientovi, ktorému bola práve diagnostikovaná sclerosis multiplex, aby ste si získali jeho dôveru a motivovali ho k spolupráci?
Pacienta si v prvom rade treba vypočuť. Mal by mať priestor oboznámiť lekára so svojimi problémami a položiť mu otázky, ktoré ho zaujímajú alebo trápia. Po stanovení diagnózy zvyknem oboznámiť pacienta so samotným ochorením a navrhnem mu spôsob liečby. Každý pacient je iný, čiže aj výber lieku je individuálny, preto ho podrobne informujem o spôsobe podávania vybraného lieku, o jeho frekvencii i nežiaducich účinkoch. Potom si u pacienta overím, či porozumel a či súhlasí s návrhom liečby. Je veľmi dôležité, aby pacient dôveroval lekárovi a bol motivovaný k liečbe. Ak sa to podarí a zaberie aj zvolená liečba, tak máme veľkú šancu, že pacient bude dobre napredovať.
Sclerosis multiplex sa väčšinou diagnostikuje v produktívnom veku a zasiahne človeka vo všetkých oblastiach jeho života. Ste svedkami veľkých životných príbehov vašich pacientov. Ktorý pacient bol pre vás najväčšou výzvou?
Nemám len jedného pacienta, ktorý by bol výzvou. Všetci sú istým spôsobom pre mňa výzvou a som veľmi rada, keď sa majú dobre. V ambulancii máme pacientov so zaujímavými životnými príbehmi, každý jeden by stál za zmienku.
Život so sclerosis multiplex vie byť náročný. Už samotné vedomie diagnózy sclerosis multiplex môže predstavovať ťažký úder. Čo je podľa vás najdôležitejšie pre pacienta zasiahnutého týmto ochorením?
Najdôležitejšia je podpora pacienta zo strany rodiny a tiež zo strany lekára. Aby postupne vedel toto ochorenie prijať, mohol sa liečiť a viesť i naďalej kvalitný život.
Samostatnú skupinu predstavujú ženy s SM v produktívnom veku, ktoré plánujú graviditu. Aké sú vaše skúsenosti s týmito pacientkami?
V ambulancii máme veľa mladých žien, ktoré plánujú v budúcnosti graviditu. Je to tiež jeden z faktorov pri výbere liečby. Taktiež máme ženy, ktoré otehotneli a už aj porodili. Dokonca už aj viacnásobné mamičky. Gravidita pri ochorení SM nie je kontraindikovaná, sú stanovené presné postupy pri užívaných liekoch a i možnosť následného dojčenia pri užívanej liečbe.
Je o vás známe, že aj napriek vysokému pracovnému vyťaženiu vždy vítate pacientov s úsmevom. V čom spočíva tajomstvo vašej trpezlivosti a motivácie?
Vždy si predstavím, ako by som sa cítila ja, keby som bola na druhej strane a aké by bolo fajn, keby tam bola pozitívna osoba, ktorá by ma vedela podporiť a motivovať.
Práca lekára, neurológa je veľmi náročná a stresujúca. Prezraďte nám na záver niečo zo svojej životnej filozofie. Čo vás napĺňa šťastím, ako relaxujete a kde dobíjate baterky?
Mojím najväčším šťastím je moja rodina, môj manžel a moje dve dcéry. S nimi relaxujem a dobíjam baterky, aby som sa opätovne mohla vrátiť k tomu, čo mám rada – a to je moja práca.
Ďakujeme vám za rozhovor
Odborná redakcia SM News