Rozhovor s osobnosťou mesiaca MUDr. Radoslavom Gálikom

Rozhovor s osobnosťou mesiaca
MUDr. Radoslavom Gálikom

MUDr. Radoslav Gálik sa narodil v Zlatých Moravciach. Študoval na Jesseniovej Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Martine. Po úspešnom ukončení štúdia nastúpil na interné oddelenie Liptovskej nemocnice s poliklinikou v Liptovskom Mikuláši. Neskôr pracoval na internej gastroenterologickej klinike (IKGE) v Martine. Počas tohto obdobia získal špecializačnú skúšku z vnútorného lekárstva. Po vyše 10 rokoch práce na klinike sa rozhodol pre zmenu a začal pracovať v súkromnej internej ambulancii v Turčianskych Tepliciach, ktorú sa neskôr rozhodol presunúť do Kláštora pod Znievom a kde pracuje dodnes.

Predstavte našim čitateľom vašu ambulanciu a spektrum pacientov, čo sa týka spádu, veku a problémov, pre ktoré vás vyhľadali?
Interná ambulancia s názvom INTERGAL bola pôvodne ambulanciou v Turčianskych Tepliciach, kde som ju prebral po 10-ročnej činnosti. Pred troma rokmi sme sa presunuli do Kláštora pod Znievom. Medzi spádové okresné mestá patrí Martin a Turčianske Teplice, avšak máme pacientov aj zo vzdialenejších miest (z celého Slovenska). Najčastejšie diagnostikované a liečené sú ochorenia arteriálna hypertenzia, chronické srdcové zlyhávanie a hypercholesterolémia.

Spomenuli ste hypercholesterolémiu, ktorá je hlavnou príčinou ateroskleroticky podmienených kardiovaskulárnych ochorení. Vedeli by ste odhadnúť, u koľkých percent vašich pacientov sa stretávate s týmto problémom?

Približne viac ako polovica dispenzarizovaných pacientov má vyššie hladiny LDL-cholesterolu, u viacerých z nich začíname s diétnymi opatreniami. To sú pacienti, ktorí nemajú prejavy aterosklerózy. Pri zrejmých prejavoch aterosklerózy, ktoré sú asi v jednej tretine prípadov, začneme terapiu hypercholesterolémie.

Pán doktor, máte veľký súbor pacientov na liečbe PCSK9 inhibítormi. Aké sú vaše skúsenosti s touto liečbou, aké výsledky pri nej dosahujete a ako ju hodnotia samotní pacienti?

Prvý pacient bol nastavený v našej ambulancii v roku 2019, bol to muž vo veľmi vysokom kardiovaskulárnom riziku, po opakovaných infarktoch myokardu. V tom istom roku pribudla rovnako riziková žena po náhlej cievnej mozgovej príhode, obaja pacienti sú šesťdesiatnici. Väčšina pacientov, cca 50 je nastavených na terapii PCSK9 inhibítormi, väčšina vyše 3 roky. LDL-C hodnota sa v mnohých prípadoch pohybuje pod 1 mmol/l, resp. pri nízkych východiskových hodnotách poklesne ďaleko pod úroveň 50 %. Liečba PCSK9 inhibítormi pozitívne determinuje kvalitu a dĺžku života pacientov. Zo subjektívneho hľadiska viac pacientov referovalo akúsi úľavu, ktorá sa im ťažko definuje.

Kardiovaskulárne ochorenia patria medzi civilizačné ochorenia, na rozvoji ktorých sa podieľajú aj ovplyvniteľné rizikové faktory. Aký je váš názor na obéznych pacientov, ktorí navyše fajčia, majú sedavý spôsob života a nedokážu v sebe nájsť motiváciu na zmenu prístupu k životu a zdraviu?

Žijeme rýchlu dobu, máme tendenciu ponáhľať sa – dokonca aj v úsudku o konkrétnom človeku, ktorý sa ocitne v ambulantnej starostlivosti. Ten-ktorý pacient, či už je to muž alebo žena, vie, čo je správne, ale nerobí to. A tak je to aj mimo medicíny, lebo vieme, čo máme robiť v mnohých sférach nášho života, ale nerobíme to. Motivovať niekoho na dlhodobú zmenu je mnohokrát v jeho/jej danej situácii čiastočne možné. Snažím sa to vidieť racionálne a poskytnúť takú liečbu na zníženie kardiovaskulárneho rizika, akú v tej chvíli pacient potrebuje.

Denne sa stretávate s pacientmi, ktorí začali myslieť na svoje zdravie príliš neskoro. Dovoľte nám preto osobnú otázku, ako si udržiavate kondíciu a čo robíte pre svoje srdce?

Za posledných šesť rokov som zo svojho jedálneho lístka absolútne vylúčil alkoholické nápoje, dlhodobo som nefajčiar. Vo voľnom čase sa venujem trekkingu a cyklistike na menej náročných trasách. Snažím sa obmedziť počet nočných služieb a vychutnať si čas s rodinou a blízkymi. Stotožňujem sa s názorom, že k dobrej kondícii patrí nielen fyzické, ale aj duševné prospievanie a najmä dobré duchovné zdravie. To znamená, že pre „dobrý spánok“ urobím počas dňa u pacientov všetko, k čomu ma svedomie nabáda, aby som si večer povedal, že som nič nezanedbal a nemusím sa tým trápiť, keď som urobil všetko, čo bolo v mojich silách.

Práca lekára – internistu je veľmi náročná a stresujúca. Prezraďte nám niečo zo svojej životnej filozofie. Čo vás napĺňa šťastím, ako relaxujete a kde dobíjate baterky?

Ako veriaci kresťan môžem za zdroj mojej „nevyčerpateľnosti“ označiť najmä lásku môjho Boha a mojej manželky a detí.

Ak by ste mail dať dobre mienenú radu vášmu mladšiemu kolegovi, ktorý práve začína pracovať s pacientmi s hypercholesterolémiou, aká by bola?

Liečba hypercholesterolémie má svoje špecifiká. Mala by byť individualizovaná. Dôležité je začatie terapie, kde treba dať priestor motivácii pacientov, povzbudiť ich v odhodlaní zmeniť životný štýl. Úskalia, akými sú nežiaduce účinky hypolipidemickej terapie, je potrebné trpezlivo prekonať. Vzťah lekára a pacienta musí byť nevyhnutne založený na vzájomnej dôvere.

Ďakujeme vám za rozhovor
Odborná redakcia KARDIO News

POZOR
VSTUPUJETE DO OBSAHU URČENÉHO PRE ODBORNÚ VEREJNOSŤ

Niektoré informácie sú podľa zákona dostupné len odborníkom. Stlačením tlačidla “vstúpiť” potvrdzujem, že som oprávnenou osobou predpisovať lieky alebo osobou oprávnenou vydávať lieky.

Prístup k informáciam o liekoch viazaných na lekársky predpis

Informácie uvedené na stránke m-edu, s.r.o. sú určené osobám oprávneným predpisovať lieky a osobám oprávneným vydávať lieky (podľa Zákona NR SR č.140/1998 Z.z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach v znení neskorších predpisov). Vstupom na stránky m-edu, s.r.o. potvrdzujete, že ste osobou oprávnenou predpisovať lieky, alebo osobou oprávnenou vydávať lieky.

Tieto stránky používajú súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií