Rozhovor s osobnosťou mesiaca Renátou Rumlerovou

Rozhovor s osobnosťou mesiaca
Renátou Rumlerovou

 

Renáta Rumlerová sa narodila v Piešťanoch. Po štúdiu ukončenom maturitnou skúškou na Strednej zdravotnej škole v Trenčíne nastúpila na interné oddelenie v nemocnici v Bánovciach nad Bebravou. Neskôr dostala ponuku práce na oddelení JIS – jednotke intenzívnej starostlivosti, ktorú sa rozhodla prijať. Popri práci úspešne ukončila štúdium v špecializačnom odbore Intenzívna ošetrovateľská starostlivosť o dospelých. O pár rokov neskôr sa rozhodla pre zmenu a prijala ponuku práce v kardiologickej ambulancii po boku MUDr. Blaška. Prácu zdravotnej sestry vykonáva už vyše 33 rokov. Je vydatá a má tri deti, ktorým spolu s manželom venujú všetok voľný čas a deti im robia veľkú radosť.

 

 

Čo vás priviedlo k štúdiu na zdravotnej škole a k práci zdravotnej sestry? Bol to odjakživa váš sen, alebo vás inšpiroval nejaký vzor?

K štúdiu na zdravotnej škole ma priviedla hlavne láska k deťom. Vždy som túžila byť detskou zdravotnou sestrou, pretože si myslím, že je to to najkrajšie povolanie na svete. Život to však zariadil tak, že som vyštudovala za všeobecnú zdravotnú sestru.

V škole som v rámci praxe prešla všetkými oddeleniami, vďaka čomu som získala všeobecný prehľad o starostlivosti ako k detským, tak i k dospelým pacientom. Nakoniec sa mi starostlivosť o dospelých pacientov zapáčila a som spokojná, že som sa takto rozhodla.

 

Venujete sa edukácii pacientov s kardiovaskulárnym ochorením. Čo je podľa vás najdôležitejšie v prístupe k pacientovi, aby ste si získali jeho dôveru a motivovali ho k spolupráci?

Našim pacientom vždy všetko dôkladne vysvetlíme, aby chápali presný postup liečby. Opakovanie je matka múdrosti a tak niekedy vysvetľujeme i niekoľkokrát. Naším cieľom je, aby pacienti postup liečby správne chápali a neurobili žiadnu chybu. Počúvať pacienta a chápať ho v jeho trápení je základom úspechu. Potom ho milým slovom poučiť a usmerniť. Pacienti sa k nám radi vracajú a radia sa s nami i o iných veciach a problémoch, keď majú v nás dôveru. Vybudovanie vzájomnej dôvery trvá určitý čas, ale prináša veľké výsledky.

 

Kardiovaskulárne ochorenia sú vo väčšine prípadov chronické celoživotné ochorenia. S vašimi pacientmi sa stretávate dlhé roky, ste svedkami ich životných príbehov. Ktorý pacient bol pre vás najväčšou výzvou?

Najväčšou výzvou bol pre mňa pacient ešte na začiatku mojej praxe. Bol to pacient s diagnostikovaným srdcovým zlyhávaním, ktorý dostal srdce od mladučkej darkyne. Pacient vďaka transplantácii prežil niekoľko krásnych desiatok rokov a nikdy nezabudnem na jeho prvý telefonát po transplantácii srdiečka, volal mi ešte z nemocnice. Viete, človek musí dať chorým ľuďom aj kúsok svojho srdca – a potom ide všetko lepšie.

 

Ako ovplyvnil COVID-19 starostlivosť o pacientov s kardiovaskulárnym ochorením v ambulancii, kde pracujete?

Nás pandémia COVID – 19 ovplyvnila tým, že sme počas prvej vlny mali menej pacientov. Dôvodom boli hlavne obavy z nákazy vírusom. Časom však pacienti pochopili, že zdravie a liečbu nemôžu zanedbávať a naša ambulancia sa začala časom napĺňať. Kardiovaskulárne ochorenie je na celý život a treba ho stále udržiavať pod dohľadom a pravidelnou kontrolou. Naša ambulancia pracovala každý pracovný deň bez ohľadu na situáciu. U nás mali pacienti vždy dvere otvorené a boli nám za to veľmi vďační.

Pandémia COVID-19 urýchlila digitalizáciu spoločnosti. Aké nové spôsoby komunikácie s pacientom využívate v ambulancii, kde pracujete? Čo sa vám najviac osvedčilo – SMS, email, skype, whatsapp, iné?

Väčšinou záleží na veku pacienta, ale najčastejšie sme komunikovali hlavne prostredníctvom telefónu, e-mailu alebo prostredníctvom SMS správ. V tomto období si naši pacienti veľmi pochvaľovali využitie e-receptu. Na druhej strane to bola možnosť prečítania si výsledkov správ na ich e-maile.

 

Je o vás známe, že aj napriek vysokému pracovnému zaťaženiu pacientov vždy vítate s úsmevom na tvári. V čom spočíva tajomstvo vašej trpezlivosti, láskavosti a energie?

Robiť svoju prácu s lásku, radosťou, odhodlaním a vytrvalosťou. Treba sa vždy vžiť do kože pacienta. Keby som na jeho mieste bola ja, alebo keby tu stáli moji rodičia. Následne to už ide úplne samo.

 

Prezraďte nám na záver niečo zo svojej životnej filozofie: Čo vás napĺňa šťastím, ako relaxujete a kde si dobíjate baterky?

Šťastím ma napĺňa moja rodina, deti a moja práca s najlepším lekárom, človekom a kolegom, s ktorým doteraz pracujem.

Baterky si dobíjam s mojimi priateľmi, s ktorými trávime voľné chvíle. Dobrí priatelia sú nadovšetko.

 

 

 

 

Ďakujeme vám za rozhovor
Odborná redakcia KARDIO News

POZOR
VSTUPUJETE DO OBSAHU URČENÉHO PRE ODBORNÚ VEREJNOSŤ

Niektoré informácie sú podľa zákona dostupné len odborníkom. Stlačením tlačidla “vstúpiť” potvrdzujem, že som oprávnenou osobou predpisovať lieky alebo osobou oprávnenou vydávať lieky.

Prístup k informáciam o liekoch viazaných na lekársky predpis

Informácie uvedené na stránke m-edu, s.r.o. sú určené osobám oprávneným predpisovať lieky a osobám oprávneným vydávať lieky (podľa Zákona NR SR č.140/1998 Z.z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach v znení neskorších predpisov). Vstupom na stránky m-edu, s.r.o. potvrdzujete, že ste osobou oprávnenou predpisovať lieky, alebo osobou oprávnenou vydávať lieky.

Tieto stránky používajú súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií