Využitie iGlarLixi na zjednodušenie liečby
a zlepšenie kompenzácie diabetu aj kvality života
u pacientky s diabetom 2. typu
MUDr. Milan Běhunčík
Diabetologická ambulancia Košice
Abstrakt
Prezentujeme vám 77-ročnú polymorbídnu obéznu pacientku, ktorej bol diagnostikovaný diabetes mellitus 2. typu (DM2T) v roku 1996. Počas liečby bolo nutné prejsť postupne s pacientkou úpravu v životospráve, rôzne dávky a kombinácie perorálnych antidiabetík až po intenzifikovaný inzulínový režim, ktorý bol aplikovaný počas obdobia 10 rokov. S postupujúcim vekom sa však spolupráca s pacientkou zhoršovala. Starostlivosť o ňu a povinnosti nakoniec prevzali ostatní rodinní príslušníci. Po edukácii rodiny o procese deintenzifikácie liečby sme dosiahli zjednodušenie starostlivosti o pacientku, súčasne aj zlepšenie parametrov kompenzácie diabetu, tiež pokles hmotnosti a zlepšenie v lipidograme s redukciou rizika ostatných komplikácií diabetu.
Úvod
Mnoho diabetikov 2. typu v priebehu viacročného trvania ochorenia prejde postupne v liečbe od úpravy diétno-režimových opatrení cez rôzne kombinácie perorálnych antidiabetík a pridanie inzulínoterapie až k intenzifikovanému inzulínovému režimu. Táto zmena so sebou prináša zvýšenú frekvenciu selfmonitoringu glykémií, viacnásobné aplikovanie a adekvátne prispôsobovanie dávok inzulínu s nárokmi na zodpovednú spoluprácu edukovaného pacienta. Rokmi však psychické, fyzické a kognitívne schopnosti pacienta môžu ubúdať a starostlivosť je nutné presúvať na rodinných príslušníkov či opatrovateľov. V danej situácii je možné situáciu zjednodušiť prechodom na iGlarLixi podávaného 1 x denne. Ide o fixnú kombináciu bazálneho inzulínového analógu glargín a GLP1 receptorového agonistu lixisenatidu. Deintenzifikácia liečby po náročnejšej prechodnej fáze môže priniesť úľavu nielen pacientovi, ale aj opatrovateľom a navyše môže zlepšiť parametre kompenzácie diabetu či prípadne redukciu rizík komplikácií diabetu.
Popis kazuistiky
Ide o 77-ročnú pacientku s 28-ročným trvaním DM2T s početnými komorbiditami.
Rodinná anamnéza: bez identifikovaného výskytu diabetu.
Sociálna anamnéza: v dôchodkovom veku, predtým vykonávala robotnícku profesiu, vydatá, matka dvoch detí.
Osobná anamnéza: DM2T od roku 1996. Diabetická polyneuropatia s neuropatickou bolesťou/EMG verif. – Retinopatia diab. nonprolif.
ICHS – CHSZ – FA permanentná – Poreumatická kombinovaná Mi chyba – Ateroskleróza univ.
HLP sy – Hyperurikémia – Polyartróza – Moč. inkontinencia – Megaloblastová anémia – CHCE – etc.
Subj.: bez diabetického syndrómu, bez polyúrie, polydipsie, parestézie dk, selfmonitoring 5,2 – 17 p. p. mmol/l
Menej sa pohybuje, v diéte priznáva rezervy, polymorfné ťažkosti pri sprievodných dg.
Obj: Výška: 153 cm, Hmotnosť: 88 kg, BMI 38,00 kg/m2
Celkovo je pacientka dobre komponovaná, obezita, znížené psychomotorické tempo, nepravidelná akcia srdca, priesaky na DK, generalizovaná osteoartróza, inak bez pozoruhodností.
Priebeh diabetu
- V roku 1996 novozistenie diabetu, začaté diétno-režimové opatrenia, nasadený glimepirid a metformín
- V roku 2013 pre sekundárne zlyhanie perororálnych antidiabetík nutnosť prechodu na intenzifikovaný inzulínový režim.
- V roku 2020 boli výsledky odberov: S-C-peptid …0,16 (nmol/l) [0,27 – 1,27]
- V roku 2021 boli výsledky odberov: S-C-peptid …0,16 (nmol/l) [0,27 – 1,27]
- V roku 2023 posledná dávka pred zmenou liečby: ráno premixovaný inzulín (25/75) 28 j. s. c., obed inzulín lispro 10 j. s. c., večer premixovaný inzulín (25/75) 16 j. s. c., spolu +- 54 j. denne, metformín XR 2 x denne à 750 mg, atorvastatin/ezetimib 40/10 mg.
- V marci 2023 začatie liečby iGlarLixi (100 jednotiek/ml + 33 mikrogramov/ml) iniciálne v dávke 30 j. s. c. 1 hodinu pred raňajkami s ďalšou postupnou up-titráciou podľa selfmonitoringu glykémií. Metformín XR 2 x denne à 750 mg, atorvastatin/ezetimib 40/10 mg.
- V júni 2023 až januári 2024 pokračuje dávka iGlarLixi ustálená na 44 – 46 j.,metformín XR 2 x denne à 750 mg, atorvastatin/ezetimib 40/10 mg. BMI 32,8 kg/m2
Prehľad vývoja sledovaných parametrov v priebehu času dokumentujú nasledujúce grafy
Tab. 1: Vývoj HbA1c v priebehu času
Tab. 2: Vývoj glykémie nalačno v priebehu času (mmol/l)
Tab. 3: Vývoj celkového cholesterolu v čase (mmol/l)
Tab. 4: Vývoj LDL-cholesterolu v čase (mmol/l)
Tab. 5: Vývoj hmotnosti v priebehu času (kg)
Hladina C-peptidu v období od novembra 2020 do novembra 2021 zostala nezmenená (0,16 nmol/l).
Záver
Proces deintezifikácie sa uskutočnil bez akýchkoľvek rušivých momentov. Liečba bola dobre tolerovaná. Glykémie zlepšené v primeranom rozpätí, ich variabilita znížená, bez výskytu hypoglykémií, frekvencia selfmonitoringu zredukovaná. Konštatované aj priaznivé zmeny v lipidograme a významný pokles hmotnosti. Pokles hladín C-peptidu u dlhotrvajúceho diabetu 2. typu môže predikovať horšiu glykemickú odpoveď na terapiu GLP1 analógmi, v našom prípade však nebol prekážkou úspešnosti, pretože ako je známe, fixná kombinácia iGlarLixi má efekt aj u pacientov s diabetom 2. typu v pokročilých štádiách ochorenia nezávisle od hladiny C-peptidu. Zjednodušenie liečby a sebakontroly a zároveň zlepšenie laboratórnych výsledkov vysoko pozitívne oceňuje pacientka, jej rodina i lekár.
Literatúra u autora
Kazuistika je prípadom z reálnej klinickej praxe. Odpoveď na liečbu sa môže u konkrétneho pacienta odlišovať.